Есенно-зимният период е времето, през което се сблъскваме най-много с различни грипове и настинки.

Как да изберем  природни продукти, произведени с грижа за нас и нашите деца без химия за дифузер?

Доста хора от нашето обкръжение нямат дифузер и се чудят какъв да изберат.

Винаги избирайте ултразвукови, иначе парите ви отиват на вятъра.

Най-вероятно вече сте чули думите „дифузер“ или „етерични масла“ от някой колега, от приятел, от интернет, но така и не ви е станало ясно какво точно правят те и за какво се ползват. Не се притеснявайте, не е никак сложно.

Дифузерите започнаха много бързо да набират популярност, но все още няма достатъчно информация как точно работят, колко са безопасни и най-важното – за какво да гледаме, когато тръгнем да си купуваме.

В следващите редове ще ви запознаем с основните принципи на работа на тези интересни уреди и кои са най-важните техни характеристики, по които да изберем идеалния за нас.

Какво е дифузер?

В най-общия смисъл дифузера може да се определи като уред, който разпръсква нещо около голямо пространство. В най-честия случай става въпрос за дифузер, който разпръсква етерично масло разредено във вода под формата на мъгла/дим. Това придава приятен мирис в стаята, както и повишава влажността във въздуха.

Как работи дифузера?

Най-разпространените дифузери са ултразвуковите. Те използват малки метални дискчета, които много силно вибрират във водата като така я превръщат в дим, който се издига нагоре във въздуха. Този вид манипулация на водата, която е примесена с етерични масла е най-оптималния метод тъй като ползата от маслата се усеща по-силно, а и дима хидратира въздуха в стаята.

Защо ни трябва дифузер?

Един от най-ефикасните начини да направите така, че стаята ви да ухае по-добре е чрез дифузер за етерични масла. Използването им за ароматерапия, за да придадете приятен и отпускащ аромат на дома е само една от многото ползи, които те имат.

Самите етеричните масла имат положителен ефект върху здравето, настроението и съня.

Например, маслата от бергамот и лавандула помагат за по-лесното заспиване. Ако пък имате респираторни проблеми, маслaтa от портокал и мащерка може да помогнат със своите антимикробни свойства. За проблеми с дишането се препоръчва масло от мента или евкалипт.

Можете да използвате дифузера за етерични масла дори за отблъскване на насекоми. Миризмата на кедър и лимон държи настрана много от летящите и жилещи гадини.

По какво да изберем един дифузер?

Когато вече твърдо сте решили, че искате да си купите дифузер има няколко основни характеристики, които трябва да вземете предвид.

Те са:

Обем на резервоара. По-големият обем означава по-дълго време на работа, но също така означава и по-голям размер на дифузера. Помислете добре какво е по-важно за вас. Размерът или колко дълго ще работи.

Система за засичане на ниско ниво на водата. За да не се налага да проверявате колко вода е останала в резервоара от изключително важност е да има функция, която директно да изключва уреда, като така се предотвратяват и евентуални повреди.

Музика, подходяща и за йога практики.

Музика, подходяща за деца.

При използване с дифузер сложете 3-4 капки в дифузера, долейте с вода и разпръсквайте максимум 3 пъти по 1 час на ден. Необходими са няколко минути, за да се развие ароматът, който  превръща всяко помещение във ваш собствен оазис с етерични масла.

Друго приложение на етеричните масла:

  • Масаж на гърлото и гърдите. Етеричните масла действат за облекчаване на тези области и то с допълнение приятният аромат. Важно е обаче при използването на такива масла върху кожата те да бъдат разредени с друг вид – зехтин, бадемово, кокосово, какаово масло, базово масло. По този начин ще намалите риска от появата на раздразнения. Ако искате да сте сигурни, че кожата ви няма да реагира остро на етеричното масло, тествайте го чрез една капка върху китката и изчакайте действието да отмине. Ако не наблюдавате промяна, то значи няма да имате проблем при директния контакт с кожата. За тази цел може да използвате няколко капки кокосово масло с 2-3 капки масло от кедрово дърво и тамян. Нанесете тази комбинация върху гърлото и гърдите с масажни движения и ще облекчите кашлицата и болките в гърлото. Други подходящи масла са от кипарис, мента и хелихризум и др.
  • Масаж на синусите. Тук най-подходящо е етеричното масло от мента, но може да ползвате и евкалиптово и лавандулово. Те ще облекчат възпалените синуси и ще отпушат носа. Достатъчни са ви 2 капки от маслото, които да масажирате върху челото и синусите. Отново може да ги ползвате в комбинация с кокосово масло например.
  • Релакс вана. За облекчаване на умората, настинката и др. добавете във ваната си 8-10 капки от едно или няколко масла – лимон, лайка, чаено дърво, лавандуламащерка и др. Разбъркайте добре, заедно със сапуните и душ гела, които по принцип използвате за ваната си и се насладете на благотворното действие на маслата. 

Други ползи от етеричните масла:

  • Помагат при стрес и безпокойство. Около 43% от хората, които страдат от стрес и тревожност, използват някаква форма на алтернативна терапия, за да облекчат симптомите си.. Що се отнася до ароматерапията, много от направените проучвания са показали, че миризмата на някои етерични масла могат да работи заедно с традиционната терапия за лечение на тревожност и стрес.
  • Помагат при безсъние. Повечето направени проучвания по темата показват, че миризмата на етеричните масла, и най-вече на лавандуловото, имат положителен ефекти върху безсънието. Освен това е доказано, че миризмата на лавандулово масло подобрява качеството на съня при жените след раждане, както и при със сърдечни заболявания.
  • Облекчават главоболие. Нанасянето на ментово и лавандулово масло върху челото и слепоочието може да облекчи главоболието. Навремето, като традиционно средство против главоболие, персийците са прилагали смес от лайка и сусамово масло върху слепоочията.

Заради своите натурални ароматични и ефективни свойства етеричните масла са средство, което влияе на настроението чрез силата на природата. Във всяка капка масло е скрита цялата сила от душата на природата. Дори само чрез интензивното ароматно действие етеричните масла могат директно да разведрят настроението ни и да отпуснат сетивата ни.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *